Koło Łowieckie „Jeleń” Czerwieńsk​
  • WITAMY
  • Zarząd
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIA
  • Kontakt

KOŁO ŁOWIECKIE "JELEŃ" CZERWIEŃSK

​
​

KOŁO "JELEŃ" NA DOŻYNKACH

Coroczne dożynki Gminy Czerwieńsk, odbyły się już 18 sierpnia w Będowie. Tak wczesny termin dożynek, zafundowała w tym roku susza, która bardzo przyśpieszyła żniwa.
Pomimo nieczynnych promów i okrężnej drogi przez Krosno Odrzańskie,  Koło Łowieckie „Jeleń” Czerwieńsk wpisało się w organizację  tej imprezy. Jak co roku, członkowie Koła ustawili stanowisko z eksponatami myśliwskimi, trofeami oraz tablicami edukacyjnymi. Stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie dzieci.
Jak zawsze nie zabrakło wyrobów wędliniarskich z dzika. Szyneczki, schabiki, kiełbaski i smalec bardzo, przygotowane przez Stefana Wesołowskiego, bardzo wszystkim smakowały. Na degustację naszych smakołyków, Burmistrz Piotr Iwanus przyprowadzał swoich gości, nie tylko z miejscowych, ale również i z zagranicy. Prezes  Zbigniew Nowacki opowiadał gościom o działalności Koła i o zwierzynie zamieszkującej okoliczne lasy.
Zorganizowaniem stanowiska i całą logistyką zajęli  się Kolega Artur Wojtunik, któremu pomagał Jerzy Poźniak.

DZIEŃ CZYSTEJ WODY 2018


Dzień Czystej Wody, to sztandarowa impreza proekologiczna w gminie Czerwieńsk. Przez lata stała się znakiem rozpoznawczym Klubu Zdecydowanych Optymistów i Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku. Od kilku lat również Koło Łowieckie „Jeleń” Czerwieńsk aktywnie uczestniczy w organizowaniu tego ekologicznego święta. W dniu 9 czerwca br. odbyła się jego XX – edycja.
Inicjatorami tej ekologicznej akcji jest Lubomir Rotko i Jacek Gębicki, którzy dwadzieścia lat temu postanowili zorganizować Dzień Czystej Wody. Akcja z czasem stała się cykliczną imprezą o charakterze edukacyjnym, mającą uwrażliwiać wszystkich mieszkańców Gminy Czerwieńsk na potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego.
Dzień Czystej Wody stał się finałem wielu działań ekologicznych, które szkoła podstawowa w Czerwieńsku i Klub Zdecydowanych Optymistów prowadzili w ciągu całego roku. Służyły temu min.: sympozja popularnonaukowe „Nie ma wody, nie ma nas”, konkursy wiedzy „Zdrowa woda”, „Zielony patrol”, konkursy plastyczne „Nasze środowisko”, akcje „Kochasz dzieci – nie pal śmieci” i „Sprzątanie świata” czy wreszcie sadzenie drzew nad zalewem.
Koło Łowieckie „Jeleń” Czerwieńsk  wpisało się w organizację wielu z tych przedsięwzięć. Myśliwi z Koła aktywnie uczestniczyli w akcji sadzenia drzew na zalewem, zorganizowali konkursy plastyczne, w czasie imprez organizowali ognisko i częstowali uczestników kiełbaskami.
Tegoroczne święto Dnia Czystej Wody przebiegało pod hasłem „Czysty las to nasz świat”. Patronat nad imprezą objęło Nadleśnictwo Zielona Góra. Imprezę rozpoczęło sympozjum popularnonaukowe, w czasie którego wystąpił Nadleśniczy Arkadiusz Kapała omawiając zagadnienie jak ważna jest woda w środowisku leśnym oraz Prezes Koła Zbigniew Nowacki, który skupił się na przedstawieniu zwierząt, które występują w naszym otoczeniu, leśnym i polnym. Wszystkim uczestnikom sympozjum podobały się prezentacje dzieci, które były bardzo fachowe i zarazem bardzo optymistyczne. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, nie tylko  na temat fauny i flory otaczającego nas środowiska, ale i dojrzałego podejścia do zagadnień gospodarki leśnej i ochrony środowiska.
Od samego początku, patronat nad Dniem Czystej Wody sprawuje Burmistrz Piotr Iwanus, który jest zawsze gospodarzem sympozjum i jednym z jego głównych prelegentów.
Organizatorzy Dnia Czystej Wody potrafili skupić wokół siebie dziesiątki osób, których „zarazili” swoim życiowym optymizmem i pasją działania. Pozyskali ich do organizacji swojej imprezy i włączyli w realizację wielu podejmowanych działań. Najbardziej aktywnych uhonorowali nadając im tytuł i piękną statuetkę „Złotego Optymisty”. Ogółem przyznali już 25 takich tytułów, z tego podczas tegorocznego sympozjum 5. Tegoroczni „Złoci Optymiści” to m.in.: Arkadiusz Kapała – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra i Zbigniew Nowacki – Prezes Koła Łowieckiego „Jeleń” Czerwieńsk.
Z okazji XX edycji Dnia Czystej Wody, organizatorzy otrzymali prezent od Koła Łowieckiego „Jeleń” Czerwieńsk w postaci blisko 10 tonowego głazu, który posadowiono w najwyższym punkcie nad zalewem. Tym samym Dzień Czystej Wody ma swój materialny symbol, a organizatorzy pamiątkę swojej 20-letniej działalności. Obok okazałego kamienia ustawiono pamiątkową tablicę.
W czasie imprezy, Koło „Jeleń” przygotowało stanowisko, na którym wspólnie z Nadleśnictwem Zielona Góra, zaprezentowano eksponaty zwierząt zamieszkujących okoliczne knieje, książki, czasopisma i broszury o tematyce łowieckiej oraz tablice edukacyjne z jeleniem i sarną. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w konkursie plastycznym pt. „Mieszkańcy lasu”. Autorzy najciekawszych prac otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Koło.
W zorganizowanie imprezy bardzo się zaangażowali członkowie Koła m.in. Kolega Artur Wojtunik pochwalił się zmysłem organizacyjnym, a pomagali mu Mieczysław Skórzewski i Adolf Parchimowicz.
Impreza była doskonałą okazją do integracji myśliwych ze społecznością lokalną, szczególnie z dziećmi i młodzieżą, tym bardziej, że czyste środowisko jest naszym wspólnym interesem.
 

NASZE KOŁO NA WINOBRANIU 2017


Z inicjatywy Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze, na tegorocznym Winobraniu myśliwi prezentowali wyroby z dziczyzny. Przez cały okres Winobrania, codziennie inne Koło prezentowało swoje wyroby. Naszemu Kołu przypadł zaszczyt wystawienia się w pierwszym, inauguracyjnym dniu. Na deptaku, pod filarami, ustawiliśmy stanowisko, gdzie rozłożyliśmy kiełbaski, szyneczki i schabiki. Doskonałe wyroby jak zwykle przygotował Stefan Wesołowski, który zarazem osobiście wszystkich częstował i opowiadał o tajnikach sztuki  wędliniarskiej. Nasze stanowisko odwiedził Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki w towarzystwie Bachusa. Wyroby z naszego dzika, Prezydentowi i Bachusowi bardzo smakowały, podobnie jak wszystkim zielonogórzanom. W ostatnim dniu Winobrania myśliwi brali udział w korowodzie, w którym nie zabrakło również członków naszego Koła.



POWIATOWE POLOWANIE WIGILIJNE

W sobotę 18 grudnia 2016 r., odbyło się już trzecie z kolei, wigilijne polowanie kół łowieckich całego powiatu zielonogórskiego. Organizacji polowania podjęły koła łowieckie: „Dąb” Zielona Góra i „Jeleń” Czerwieńsk. Już od samego rana, do „Hubertówki” Koła „Dąb” przy Łężycy, zjeżdżały samochody
i ciągniki z przyczepami. Myśliwych zebrało się około 100, do tego naganka, kierowcy, pomocnicy i sygnaliści, czyli prawie jak armia wojska.
W czasie zbiórki Prezes „Dębu”, Feliks Sokołowski, przywitał wszystkich przybyłych, w tym przedstawicieli Rady Okręgowej w Zielonej Górze z Prezesem Andrzejem Skibińskim na czele, przedstawicieli Zarządu Okręgowego, zaproszonych gości, przedstawicieli kół łowieckich powiatu zielonogórskiego oraz miejscowych myśliwych z obydwu kół gospodarzy polowania.
Po powitaniu, Prezes „Jelenia”, Zbigniew Nowacki, przyjął ślubowanie trzech nowych członków Koła tj. Andrzeja Puszkarskiego, Piotra Szymczaka
i Pawła Kapturskiego. Nowym nemrodom sygnaliści ładnie zagrali, po czym otrzymali liczne gratulacje i życzenia pomyślności na nowej drodze łowieckiego życia.
Po części oficjalnej, inicjatywę przejęli Łowczowie: Michał Wolnik i Mirosław Sosiński, którzy poprowadzili dalej polowanie. Zadania nie mieli łatwego, ponieważ zorganizować polowanie na 100 strzelb wymaga dużej sprawności, przede wszystkim natury organizacyjno - logistycznej. Myśliwi zostali podzieleni na dwie grupy, jedna grupa polowała na terenie „Dębu”, a druga na terenie „Jelena”. Do rozwożenia myśliwych potrzebne były aż 4 przyczepy,
a do naganki i psów, jeszcze kilka samochodów.
Po kilku godzinach polowania, wszystkie pojazdy zajechały z powrotem i można było rozpocząć ceremoniał zakończenia polowania. Okazało się, że tego dnia święty Hubert był szczodry, ponieważ na pokocie leżało 10 dzików i 3 kozy. Co prawda pozyskano 11 dzików, ale jeden został znaleziony po polowaniu. Królem polowania został Mariusz Wojcieszko z „Ostoi”, w-ce królem Artur Wojtunik z „Jelenia”, a zaszczytu króla pudlarzy dostąpił Stanisław Domaszewicz z „Leśnika”, który pudłował tego dnia jak nigdy.
Prezes Andrzej Skibiński podziękował gospodarzom za zorganizowanie świątecznych łowów. Zaapelował do wszystkich, żeby powiatowe polowanie wigilijne weszło już na stałe do kalendarza łowieckiego, ponieważ tylko wspólne polowania łączą brać myśliwską. Po podziękowaniach i licznych przemowach, wszyscy uczestnicy polowania przełamali się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego dobrego z okazji Świąt i Nowego Roku. Po sygnale „koniec polowania” gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek. Catering był bardzo obfity, a do skosztowania nie zabrakło również typowo wigilijnych potraw, oczywiście z karpiem na pierwszym miejscu. Wszyscy uczestnicy polowania chwalili piękną oprawę, sprawną organizację oraz miłą
i koleżeńską atmosferę. 

65-LECIE KOŁA 


W dniu 23 października 2015 r. odbyła się uroczystość jubileuszu 65 – lecia Koła. Obchody jubileuszowe rozpoczęła msza w Kościele pw. Św. Wojciecha w Czerwieńsku, którą odprawił Ks. Proboszcz Marek Kidoń. W swoim kazaniu, Ksiądz Proboszcz wykazał się nie lada znawcą łowiectwa, opowiadając o mądrości dzikich gęsi. Zaapelował, aby od gęsi brali wzorce nie tylko myśliwi, ale i wszyscy ludzie, ucząc się od nich mądrości, solidarności, a także wierności. Uczestnikom mszy udzielił się łowiecki nastrój z powodu myśliwskiej oprawy muzycznej za sprawą zespołu sygnalistów „Lubuskie fanfary” oraz bardzo ładnej dekoracji ołtarza, którą zrobił członek Koła – Mieczysław Skórzewski.
Po mszy nastąpiła dalsza część odchodów, w której uczestniczyli nie tylko członkowie i stażyści koła wraz z współmałżonkami, ale również zaproszeni goście. Byli to: Burmistrz Czerwieńska – Piotr Iwanus, Ks. Proboszcz – Marek Kidoń, Nadleśniczy – Arkadiusz Kapała, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej – Andrzej Skibiński, Łowczy Okręgowy – Zdzisław Rudkiewicz, Przewodniczący Komisji Szkolenia - Andrzej Brachmański, Prezes KŁ „Leśnik” - Stanisław Domaszewicz, Łowczy KŁ „Bór”- Dionizy Stępniewski. Gospodarzem oficjalnej części uroczystości był Prezes Zarządu Koła, Zbigniew Nowacki. Prezes przedstawił krótką historię Koła, wspominając również byłych prezesów: Jana Kozarzewskiego, Franciszka Zająca, Romana Fileckiego, Edmunda Bąka i Henryka Michalskiego. Przechodząc do spraw aktualnych, Prezes omówił najważniejsze sprawy którymi zajmuje się Koło, ze szczególnym podkreśleniem kształtowania właściwych relacji ze środowiskiem lokalnym.
 
W czasie uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń łowieckich. Odznaczenia otrzymali:
Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej – Adolf Parchimowicz,
Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej:
Edmund Bąk,
Michał Potocki,
Zenon Strąk,
Waldemar Zdunek.
Za Zasługi dla Łowiectwa Zielonogórskiego:
Kwieciński Zygmunt
Tomasz Nowicki,
Józef Pułkownik,
Romualda Szkudlarek,
Mieczysław Słowik,
Mieczysław Skórzewski,
Mirosław Szalpuk,
Jan Wysocki,
Stefan Wesołowski.
Na cześć odznaczonym zagrały znów „Lubuskie fanfary”.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, rozpoczęła się zabawa taneczna, w czasie której nie zabrakło wyrobów z dziczyzny, z pieczonym dzikiem włącznie.

DNI CZYSTEJ WODY


​Kontakty Koła Łowieckiego „Jeleń” Czerwieńsk z dziećmi szkolnymi trwają już kilka lat. Koło aktywnie uczestniczy również w corocznych „Dniach Czystej Wody”, organizowanych przez Klub Zdecydowanych Optymistów i Szkolę Podstawową w Czerwieńsku. Celem projektu jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna najmłodszego pokolenia mieszkańców gminy Czerwieńsk, która ma w przyszłości zaowocować nowym, bardziej zaangażowanym podejściem do spraw związanych z ochroną środowiska przyrodniczego. W tym roku szczególną uwagę zwrócono na problem zanieczyszczenia powietrza, co jest efektem spalania śmieci i odpadów poprodukcyjnych w przydomowych kotłowniach, ogromnej ilości „dzikich” wysypisk śmieci czy wreszcie brak ścieżek rowerowych, które pozwoliłyby na ograniczenie ruchu samochodowego, a tym samym zmniejszenie emisji spalin. Postanowiono również stworzyć mapę gminy i nanieść na nią miejsca zagrożone degradacją. Wszystko po to, aby lepiej przygotować młode pokolenie do ochrony przyrody i przeciwdziałać wszelkim patologiom.
W czasie imprezy, która odbywa się również nad zalewem w Czerwieńsku, Koło „Jeleń” przygotowało stanowisko, na którym zaprezentowano eksponaty zwierząt zamieszkujących okoliczne knieje, książki i czasopisma o tematyce łowieckiej.  Dzieci miały możliwość uczestniczenia w konkursie plastycznym pt. „Mieszkańcy lasu”. Autorzy najciekawszych prac otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Koło.
Jak zwykle zmysłem organizacyjnym pochwalił się członek Koła, Mieczysław Skórzewski, który wszystko zaplanował i zorganizował. W imprezie uczestniczyli również członkowie Zarządu: Zygmunt Kwieciński i Zbigniew Nowacki.

ALEJA OPTYMISTÓW


​Koło Łowieckie „Jeleń” Czerwieńsk, w ramach współpracy z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku, przyłączyło się do akcji sadzenia drzew nad zalewem.
Akcja, którą została zainicjowana w ubiegłym roku, miała upamiętnić 70-lecie Lasów Państwowych w Zielonej Górze i zapoczątkować proces zagospodarowania terenów przyległych do zbiornika. Posadzono wówczas 30 lip, które utworzyły szpaler wzdłuż jednej z alejek nad zbiornikiem retencyjnym w Czerwieńsku. Jeden z uczniów Szkoły zaproponował, aby aleję nazwać „Aleją Optymistów”, co wszystkim się spodobało i tak już zostało.
W dniu 8 października 2016 r. akcja miała ciąg dalszy. Nadleśnictwo Zielona Góra przekazało Szkole Podstawowej w Czerwieńsku kolejnych 41 lip i sfinansowało wykonanie pamiątkowego napisu na kamieniu, który został ustawiony na początku powstającej alei.
W sadzeniu drzewek licznie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej, którzy zabrali do pomocy swoich rodziców i dziadków. Wspólnie posadzili przygotowane drzewa, kończąc tym samym rozpoczęte w ubiegłym roku przedsięwzięcie. Zwieńczeniem tej pięknej akcji było odsłonięcie pamiątkowego kamienia, którego dokonali Burmistrz Piotr Iwanus, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra Arkadiusz Kapała oraz Prezes Koła Łowieckiego „Jeleń” w Czerwieńsku Zbigniew Nowacki.
To dopiero początek zagospodarowywania tego miejsca i dobrze by się stało, aby w kolejnych latach wokół zalewu powstały następne aleje drzew - zapowiedział Burmistrz Piotr Iwanus.
Chcemy, aby w przyszłości, to miejsce znajdowało się pod opieką uczniów ze szkoły podstawowej w Czerwieńsku, którzy będą sadzić kolejne drzewa, a następnie je pielęgnować – ogłosił Dyrektor Szkoły Jacek Gębicki.
Wszyscy uczestnicy akcji zapewnili, że chętnie się w to włączą.
Na zakończenie wspólnej pracy, wszyscy uczestnicy sadzenia drzewek upiekli na ognisku kiełbaski - ufundowane przez Koło Łowieckie „Jeleń” oraz skosztowali gorącej grochówki – podawanej wprost z polowej kuchni. 

PLAN POLOWAŃ NA SEZON 2016-2017

plan_polowań_2016-2017.pdf
File Size: 194 kb
File Type: pdf
Download File

  • WITAMY
  • Zarząd
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIA
  • Kontakt